Druhy běžeckých bot a jejich materiál

Běhání se v poslední době stalo doslova hitem, kterému propadly všechny věkové kategorie. Avšak jako každý sport i běhání je zátěží nejen pro vaše tělo, ale hlavně pro vaše chodidlo. Proto je důležité, abyste běhali v kvalitní botě, která vaší noze dopřeje dostatečné pohodlí, zároveň ji však dostatečně zpevní. V tomto článku se blíže podíváme na to, jaké druhy běžeckých bot jsou na trhu dostupné a z jakého materiálu se vyrábí.

Cestní tréninkovou obuv můžeme rozdělit na: stabilní, tlumící boty a obuv s kontrolou pronace.

Tlumící

Tento druh běžeckých bot by měli nosit běžci, kteří vyžadují maximální tlumení v mezipodešvi a minimální podporu v oblasti středu klenby chodidla. Jsou nejlepší pro biomechanicky zdatné běžce s nedostatečnou pronací (supinaci). Běžci, kterým nejvíce vyhovuje tento typ obuvi, mají často zvýšenou klenbu chodidel.

Stabilní

Stabilní obuv je díky odolnosti a podpoře nožní klenby určená běžcem, které mají mírnou až střední pronaci nášlapu. Tyto boty by měly volit běžci, kteří potřebují podporu v oblasti středu klenby chodidla a dobré tlumení v mezipodešve. Vyhovují těm, jejichž chodidla se vyznačují mírnou až střední pronací. Většina takových běžců má normální klenbu chodidel.

Běžecká obuv s kontrolou pronace

Běžcům s extrémní pronací, tedy došlapujícím zejména na vnitřní hranu chodidla, je určena obuv s kontrolou pronace. Boty běžci poskytují dostatečnou a potřebnou oporu svou tuhostí i váhou. Tento typ obuvi je vhodný také pro osoby s plochými nohami, kteří uvítají odolnost těchto bot.

Trailové

Mimo silnice, po měkkém, sypkém, zasněženém nebo rozbahněném podkladě využijete trailové běžecké boty. Tento typ bot nabízí vysokou stabilitu v nerovném terénu a podrážka má hluboký vzorek pro spolehlivý záběr. Prvky na svršku boty zaručují ochranu potřebnou pro nároční terén, a proto je materiál velmi odolný.

Minimalistické

Jde o velmi lehké a flexibilní boty. Speciální kategorií při minimalistické obuvi je barefoot běžecká obuv nebo obuv pro běh jako na boso, která přináší běžcem téměř identický pocit, jaký je při běhu s bosýma chodidly, protože sklon mezi patou a špičkou běžecké boty je nulový, přitom však botaska poskytuje dokonalý kontakt chodidla s povrchem a zároveň chrání chodidlo před zraněním.

Tréninkové vs závodní

Podle běžecké aktivity, které se Běžecká obuv je vyrobena z kombinace materiálů. Podrážka má tři vrstvy: stélka, mezipodešev a podešev. Stélka je tenká vrstva umělého ethylen-vinylacetátu (EVA). Složky mezipodešve, která poskytuje většinu výplně, se mezi výrobci liší. Zpravidla sestává z polyuretanu obklopujícího jiný materiál, jako je gel nebo tekutý silikon, nebo z polyuretanové pěny. V některých případech může polyuretan obklopovat kapsle stlačeného vzduchu. Podešve se obvykle vyrábějí z uhlíkové gumy, která je tvrdá nebo z foukané gumy, měkčího typu. Zbytek tenisky je obvykle syntetický materiál, jako je umělý semiš, prodyšný úplet z polyesteru nebo nylonu.ěnujete se sportovní obuv dělí na tréninkovou (výkonnostní), která je připravena s vámi zaběhnout velké množství kilometrů. Závodní obuv vás bude provázet od těch nejkratších běžeckých závodů až po ultramaraton. Tyto boty jsou lehčí, mají menší odpružení a sklon boty od paty ke špičce. Při dlouhých vzdálenostech vám zajistí komfort a potřebnou oporu. Běh na dlouhé tratě představuje zátěž, kterou nelze podceňovat.

Z čeho se běžecké boty vyrábějí?

Běžecká obuv je vyrobena z kombinace materiálů. Podrážka má tři vrstvy: stélka, mezipodešev a podešev. Stélka je tenká vrstva umělého ethylen-vinylacetátu (EVA). Složky mezipodešve, která poskytuje většinu výplně, se mezi výrobci liší. Zpravidla sestává z polyuretanu obklopujícího jiný materiál, jako je gel nebo tekutý silikon, nebo z polyuretanové pěny. V některých případech může polyuretan obklopovat kapsle stlačeného vzduchu. Podešve se obvykle vyrábějí z uhlíkové gumy, která je tvrdá nebo z foukané gumy, měkčího typu. Zbytek tenisky je obvykle syntetický materiál, jako je umělý semiš, prodyšný úplet z polyesteru nebo nylonu.

Leave a Reply