Jak správně vybrat běžecké boty

Ať už běháte pro zábavu nebo trénujete na maratón, správné běžecké boty poskytují stabilní základ pro celé vaše tělo, přičemž mohou pomoci předcházet zraněním a učinit tak běhání příjemnějším. Ten ideální pár běžeckých bot udělá z běhání zážitek, a navíc doplní váš styl běhu. Postupujte podle našeho praktického průvodce a zjistěte, jaké otázky si musíte položit před koupí těch správných běžeckých bot.

Na co se chystáte používat běžeckou obuv?

V dnešní době výrobci sportovní obuvi vyrábějí různé typy a modely tenisek na běhání tak, aby se v co největší míře přizpůsobili biomechanice jednotlivců, tzn. aby byla běžecká bota pohodlná, zlepšovala pohyb a zejména chránila před zraněním. Proto si před koupí musíte položit několik otázek: Na co budete používat své boty? Jakou velikost bot potřebujete? Po jakém terénu budete běhat? Všechny tyto faktory totiž ovlivňují to, jaký druh obuvi budete potřebovat.

Na jakém povrchu budete běhat?

Pokud většinu svého tréninku běháte po asfaltu, cestní běžecká obuv je pro vás tou pravou volbou. Díky většímu odpružení poskytuje větší tlumení nárazů, aby se minimalizovalo riziko zranění. Pokud se pohybujete po měkkých zablácených chodnících, raději si vyberte pár běžeckých bot s hlubokým dezénem, které poskytují lepší přilnavost a podporu kotníku, což je nezbytné pro běh na nerovném terénu. Taková běžecká obuv vás chrání před skalami, kořeny stromů, uklouznutím a bahnitými nebo mokrými podmínkami. Je také důležité zamyslet se nad tím, jaké technické jsou trasy, po kterých běháte.

Jakou velikost boty potřebujete?

Výběr správné velikosti běžecké boty je také důležitý faktor pro udržení její plné funkčnosti. Vaše noha se rozšiřuje při kontaktu se zemí v důsledku tlaku vaší tělesné hmotnosti. Pokud si vyberete běžeckou obuv, která je příliš malá nebo přesně sedne, riskujete roztažení švů. To je důvod, proč byste si měli koupit běžeckou obuv o jednu velikost větší, než je vaše běžná velikost. Mějte na paměti, že vaše chodidla se v průběhu dne rozšíří až o 4 %. Při nákupu běžecké obuvi je proto dobré, když si koupíte své boty odpoledne nebo večer.

Běžecká obuv a došlap

Výběr běžeckých bot musí zohlednit i velmi důležitý způsob došlapu. V principu rozlišujeme tři způsoby došlapu a to pronace, supinace a neutrální došlap:

• Pronace – došlap na vnitřní stranu chodidel,

• supinace – došlap na vnější stranu chodidel,

• Neutrální – jak již název říká, neprojevují se ve vašem došlapu žádné anomálie.

Typ došlapu se dá zjistit odbornou diagnostikou na speciálním přístroji, který je dostupný ve specializovaných prodejnách. Pokud máte jiný došlap jako neutrální, nezapomeňte si prohlédnout, zda vám vybrané tenisky vyhovují.

Nezapomínejte na design běžecké obuvi

Prioritou dnešních běžců je mít nejen funkční běžecké boty, ale zejména stylové tenisky lahodící oku. Příkladem dokonalého designu a funkčnosti je například model značky On Running. Pro milovníky značky Adidas jsou zase skvělou volbou modely Adidas by Stella McCartney. Jde o běžecké boty vhodné pro každého rekreačního běžce, který si potrpí na kvalitě, funkčnosti a vzhledu tenisek.

Leave a Reply